Quantcast
Channel: Университет за национално и световно стопанство :: Икономика, Администрация и управление, Право, Обществени комуникации и информационни науки, Приложна информатика, комуникации и иконометрия, Политически науки, Социология Страници Modifications RSS Feed
Viewing all 1857 articles
Browse latest View live

Условия

$
0
0

За докторантура могат да кандидатстват:

• Български граждани

• Чужди граждани на държави – членки на Европейския съюз или Европейското икономическо пространство

• Чужди граждани със статут на постоянно пребиваващи на територията на Република България

• Лица със статут на бежанци

 

Задължително условие е кандидат-докторантите да са придобили образователно-квалификационна степен “магистър” със среден успех от дипломата, не по-нисък от „добър” (4,00).


Срокове

$
0
0

Кандидат-докторантите депозират документите си за участие в конкурсите до 27 ноември 2019г. включително, в сектор “Докторантури”, кабинет 2039 всеки работен ден от 10.00 ч. до 12.00 ч. и от 14.00 ч. до 16.00 ч.

Всички кандидат-докторанти се уведомяват писмено за допускането или недопускането им до участие в конкурсите най-късно един месец преди провеждането на първия конкурсен изпит.

Конкурсните изпити ще се проведат в периода от 3до 18февруари 2020г.

Документи

$
0
0

Кандидат-докторантите депозират следните документи:

•  Молба по образец

• Автобиография

• Диплома за завършено висше образование – магистърска степен (с приложението) или нотариално заверено копие от нея

• Решение на Академичния съвет на УНСС или удостоверение от Министерство на образованието и науката за призната магистърска степен, ако дипломата е издадена от чуждестранно висше училище

• Списък на публикации, на патенти и други документи, удостоверяващи интересите и постиженията на кандидата в съответната научна област (ако има такива)

• Документ за платена такса за участие в кандидат-докторантски конкурс

Документите се представят на български език.

Молба по образец можете да изтеглите от настоящия сайт.

Чуждите граждани със статут на постоянно пребиваващи на територията на страната и тези със статут на бежанци, представят и документ удостоверяващ статута им в Република България (оригинал и ксерокопие), медицинско свидетелство издадено от лечебно заведение в Република България и две снимки.

 

Кандидати, които са дипломирани във висше училище в България, но дипломите им не са изготвени, могат да кандидатстват с уверение, съдържащо средния успех от следването и оценката от защита на магистърска теза (държавен изпит). Тези кандидати са длъжни да представят готовите дипломи в сектор „Докторантури”, най-късно до 31януари 2020г.

Такси

$
0
0

Съгласно Решение № 233/25.04.2019 г. на Министерски съвет, таксите за кандидатстване са 50.00 лв.за изпита по специалността и20.00 лв.за изпита по чужд език. За всеки следващ изпитсе заплаща допълнителна таксаот 20.00 лв. Таксите се внасят по банков път по сметката на УНСС като платежния документ се прилага към документите за кандидатстване.

IBAN сметка: BG03 BNBG 9661 3100 1746 01

 

BIC на БНБ: BNBGBGSD


Конкурсни изпити

$
0
0

Конкурсните изпити се провеждат по изпитни програми, които са приети от катедрения съвет на катедрата, която ще обучава докторанти и са утвърдени от зам.-ректора по НИД на УНСС. Изпитните програми предстои да бъдат обявени в настоящия сайт.

Кандидат-докторантите полагат следните конкурсни изпити:

- по специалността

- по чужд език (английски, немски, френски, испански или руски)

 

Изпитът по специалносттасе състои от две части - писмен и устен, с отделни оценки за всяка част.

Писменият изпитот своя страна се състои от два модула.

ПЪРВИЯТ МОДУЛ на писмения изпит се състои от две алтернативни форми: тестили развиване на темаот изпитната програма. Всяка катедра определя със свое решение кой вариант ще бъде приложен за първия модул за писмения изпит.

Тестътима закрит характер и съдържа най-малко 30, но не повече от 40 въпроса. Тестът се подготвя от определен от катедрата екип в съответствие с единните изисквания, определени в Приложение № 1.

Развиването на темасе извършва въз основа на изтеглена на случаен принцип тема от изпитната програма.

ВТОРИЯТ МОДУЛ от писмения изпит се състои от три алтернативни форми, съобразно изискванията в Приложение № 2:

  1. Написване на научно есе
  2. Решаване на казус
  3. Решаване на практическа задача

Конкретното съдържание на избраната форма за провеждане на втория модул на писмения изпит също трябва да отговаря на темите от изпитната програма.

 

   Приложение №1 и Приложение №2

Писменият изпит се провежда анонимно и продължава четири астрономически часа общо за двата модула. До устен изпит се допускат кандидатите, получили оценка от писмения изпит не по-ниска от „много добър” (4,50).

За успешно положили изпита се считат кандидатите, които са получили средна оценка от писмения и от устния изпит не по-ниска от „много добър” (5,00).

Изпитът се провежда от комисия, която включва минимум трима преподаватели - хабилитирани лица, в рамките на професионалното направление на конкурса.

Изпитът по чужд езике устени се провежда до 15 дни след датата на провеждане на изпита по специалността. До изпит по чужд език се допускат само кандидатите, които са положили успешно изпита по специалността.

За успешно положили изпита по чужд език се считат кандидатите, получили оценка не по-ниска от „добър” (4,00).

Изпитът се провежда от комисия, която включва минимум двама преподаватели по съответния език. Допуска се в тази комисия да участват и нехабилитирани лица.

Оценките от конкурсните изпити се оформят от комисиите и се отразяват в индивидуални протоколи.

Класиране и избор

$
0
0

Кандидат-докторантите, успешно положили конкурсните изпити се класират по оценката от изпита по специалността. При равни оценки от изпита по специалността се взема предвид оценката от изпита по чужд език. При равни оценки от изпита по чужд език в класирането се взема предвид средният успех от дипломата за магистърска степен.

Резултатите от конкурсните изпити се оформят в доклад на ръководителя на обучаващата катедра до декана на факултета. Докладът съдържа: резултатите от положения изпит по специалността; резултатите от положения изпит по чужд език; средния успех от дипломата за висше образование - магистърска степен; списък на научните и научно-приложните разработки на кандидатите; предложение за избор на кандидат с посочена научна специалност, тематично направление и форма на обучение; предложение за научен ръководител.

Решението за зачисляване на докторантите се взема на заседание на Факултетния съвет въз основа на предложението на катедрата.

Ректорът издава заповед за зачисляване на докторантите въз основа на решението на Факултетния съвет.

Допълнителна информация

$
0
0

При подготовката за конкурсните изпити е желателно да се проведат консултации със специалисти от съответната катедра, към която е обявена докторантурата, както и с преподавателите от катедра “Чужди езици и приложна лингвистика”.

С цел улесняване на избора на специалност и форма на обучение Ви предоставяме следната допълнителна информация:

Продължителността на обучение е 3 години за редовните докторанти и 4 години за задочните. Обучението е финансирано от държавата със заплащане на административни такси.

Докторантите заплащат годишни такси в зависимост от професионалното направление, в което са приети.

 

1 478.00лв. е годишната такса за редовна и задочна форма на обучение за зачислените докторанти в професионални направления:

 

  1. История и археология
  2. Социология, антропология и науки за културата
  3. Политически науки
  4. Обществени комуникации и информационни науки
  5. Право

 

924.00лв. е годишната такса за редовна и задочна форма на обучение за зачислените докторанти в професионални направления:

 

  1. Икономика
  2. Администрация и управление

 

В съответствие със Закона за висше образование, през последните две години от обучението си, всички докторанти се освобождават от такса. Редовните докторанти имат право да ползват общежитие (за докторантите с постоянен адрес извън София), намаления в градския, ЖП и авиотранспорта, както и стипендияв размер на 500,00 лв. месечно.

Докторантите – български граждани, приети в редовна докторантура, нямат право да работят на пълен работен ден на трудов договор през периода на обучение. За спазването на това изискване, докторантите попълват декларация при зачисляването им в докторантура и носят наказателна отговорност за деклариране на неверни данни.

 

Повече информация относно кандидатстването и обучението в докторска степен в УНСС може да получите в сектор “Докторантури” на дирекция “Наука”, кабинет 2039, телефон 02 / 81-95-256.

Докторски програми за учебната 2019/2020 г.

$
0
0

 

Катедри / Институти

Докторски програми

Брой докторантури по форми на обучение

 

Редовно

Задочно

 

ОБЛАСТ НА ВИСШЕ ОБРАЗОВАНИЕ: ХУМАНИТАРНИ НАУКИ

 

Професионално направление 2.2. История и археология

 

Политическа икономия

Стопанска история

1

1

 

ОБЛАСТ НА ВИСШЕ ОБРАЗОВАНИЕ: СОЦИАЛНИ, СТОПАНСКИ И ПРАВНИ НАУКИ

 

Професионално направление 3.1. Социология, антропология и науки за културата

 

Икономическа социология

Социология

2

2

 

Професионално направление 3.3. Политически науки

 

Политология

Политология

3

-

Международни отношения

Политология

3

-

 

Професионално направление 3.5. Обществени комуникации и информационни науки

 

Медии и обществени комуникации

Организация и управление извън сферата на материалното производство (Медии и комуникации)

4

2

Медии и обществени комуникации

Журналистика

4

2

 

Професионално направление 3.6.  Право

 

Частноправни науки

Гражданско и семейно право

3

1

Частноправни науки

Изобретателско, авторско и патентно право

1

-

Частноправни науки

Римско частно право

1

-

Частноправни науки

Трудово право и обществено осигуряване

1

1

Частноправни науки

Граждански процес

1

1

Публичноправни науки

Административно право и административен процес

1

1

Публичноправни науки

Теория на държавата и правото. Политически и правни учения

1

1

Наказателноправни науки

Наказателно право

1

-

Наказателноправни науки

Наказателно-процесуално право

1

-

 

Професионално направление  3.7. Администрация и управление

 

Управление

Социално управление

1

5

Публична администрация

Организация и управление извън сферата на материалното производство (Публична администрация)

2

2

Регионално развитие

Aдминистрация и управление (Регионално развитие)

3

1

 

Професионално направление 3.8. Икономика

 

Икономикс

Политическа икономия

4

3

Институт по творчески индустрии и бизнес

Организация и управление извън сферата на материалното производство (Интелектуална собственост в творческите индустрии)

1

-

Институт по творчески индустрии и бизнес

Икономика и управление (Интелектуална собственост по отрасли)

1

-

Финанси

Финанси, парично обръщение, кредит и застраховка

5

6

Статистика и иконометрия

Статистика и демография

2

3

Счетоводство и анализ

Счетоводна отчетност, контрол и анализ на стопанската дейност (Счетоводна отчетност и анализ)

3

3

Финансов контрол

Счетоводна отчетност, контрол и анализ на стопанската дейност (Финансов контрол)

2

2

Информационни технологии и комуникации

Приложение на изчислителната техника в икономиката

1

2

МИО и бизнес

Световно стопанство и МИО

5

8

Човешки ресурси и социална защита

Икономика и организация на труда

1

2

Маркетинг и стратегическо планиране

Маркетинг

3

2

Маркетинг и стратегическо планиране

Планиране

2

1

Икономика на природните ресурси

Икономика и управление (Агробизнес, екоикономика)

2

2

Индустриален бизнес

Икономика и управление (Индустрия)

4

1

Индустриален бизнес

Организация и управление на производството (Индустрия)

1

-

Институт по Предприемачество

Икономика и управление (Предприемачество)

2

1

Логистика и вериги на доставките

Икономика и управление (Стопанска логистика)

2

2

Икономика на туризма

Икономика и управление (Туризъм)

9

2

Икономика на транспорта и енергетиката

Икономика и управление (Транспорт)

2

2

Недвижима собственост

Икономика и управление (Недвижима собственост)

1

1

Национална и регионална сигурност

Икономика и управление (Отбрана и сигурност)

2

2

Икономика на търговията

Икономика и управление (Търговия)

1

4

 

ОБЩ БРОЙ ДОКТОРАНТУРИ ЗА УНСС          -       159

90

69


Вътрешни актове

$
0
0

Разписание

Курсове

$
0
0
 
 
 

В съответствие с решение на АС на УНСС, докторантите обучаващи се във външни институции и желаещи да участват в курсовете, заплащат по банков път следните такси:

Курс по Икономикс

120.00 лв.

Курс по Статистически методи
и иконометрични модели в
изследователската дейност

120.00 лв.

Курс по Методология и методика
на научните изследвания

80.00 лв.

Докторантите, обучаващи се във външни институции депозират молба по образец и платежен документ удостоверяващ преведената такса за участие в курсовете в сектор "Докторантури", кабинет 2039.

Докторантите, обучаващи се в УНСС, не заплащат такса за участие в курсовете.

 

 


Word документМолба за участие в докторантските курсове

 


Почетен професор

$
0
0

ПРОФ. Д-Р ИНЖ. ФЕРДИНАНД ДАНЬО 

Ректор на Икономическия университет в Братислава

2018

ПРОФ. ГОТФРИ ПИРОТА

2018

ПОСЛАНИК ДЖАН БАТИСТА КАМПАНЬОЛА

2014

ПРОФ. Д-Р БОРИСЛАВ БОРИСОВ

2013

ПРОФ. Д-Р БЛАГОЙ КОЛЕВ

2013

Витор Мануел да Силва Калдейра

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ЕВРОПЕЙСКАТА СМЕТНА ПАЛАТА

2008

Илхам Алиев

Президент на Азербайджан

2005

Контакти

$
0
0

РЦДО - гр. Хасково

гр.Хасково, бул. България 168,

тел.: (038) 66 45 57, (038) 62 33 54 - Олга Георгиева

olga@unwe.bg


Център за прием на документи

През 2006 г. в УНСС бе открит първият в страната Център за целогодишен прием на документи, който се намира до официалния вход за аула "Максима"и клона на Банка ДСК.

Работно време на Центъра
за прием на документи при УНСС

от понеделник до петък

от 8.00 до 16.30 ч.

Телефони за връзка: (02) 8195 702, (02) 8195 704


Нобелова награда по икономика

$
0
0
Награди на банката на Швеция за икономически науки в памет на Алфред Нобел


Нобеловите награди се присъждат от 1901 г. в пет научни области: физика, химия, медицина, литература и мир. Наградата по икономика, единствената, която не е включена в завещанието на шведския индустриалец и филантроп Алфред Нобел, е учредена в негова памет през 1968 г. от Шведската централна банка. Тя се присъжда всяка година за забележителни интелектуални приноси в областта на икономиката и е смятана за една от най-престижните награди за икономически изследвания.

1969 г. За създаването и прилагането на динамични модели и използването им за анализ на икономическите процеси

Рагнар Фриш

(1895-1973)
Университета на Осло - Норвегия

Ян Тинберген

(1903-1994)
Училище по икономика - Ротердам, Холандия
1970 г. За изследователска дейност, допринесла за развитието на статичната и динамичната икономическа теория и за активен принос в повишаване равнището на анализа в икономическата наука

Пол Самуелсън

(1915 - 2009)
Масачузетски технологичен институт - САЩ
1971 г. За емпирично обоснованата интерпретация на икономическия растеж, даваща ново и по-задълбочено разбиране на икономическата и социалната структура и на процеса на развитие

Саймън Кузнец

(1901-1985)
Харвардски университет - САЩ
1972 г. За първооткривателски принос в теорията за общото икономическо равновесие и в теорията за благосъстоянието

Джон Хикс

(1904-1989)
колеж “Вси Светии” - Оксфорд, Великобритания

Кенет Ароу

(1921)
Харвард - САЩ
1973 г. За развитие на метода “разходи-готова продукция” и приложението му в изследването на важни икономически проблеми

Василий Леонтиеф

(1906-1999)
Университет Харвард, (Кембридж) - САЩ
1974 г. За пионерен труд в областта на теорията за парите и икономическите колебания, както и за задълбочен анализ на взаимните връзки между икономическите, социалните и институционалните явления

Гунар Мюрдал

(1898-1987)
Швеция

Фридрих фон Хайек

(1899-1992)
Великобритания
1975 г. За принос към теорията на оптималното разпределение на ресурсите

Леонид Канторович

(1912-1986)
Академия на науките - Москва, Русия

Тялинг Купманс

(1910-1985)
Университет Йеил - Ню Хевън, САЩ
1976 г. За постижения в областта на анализа на потреблението, историята на паричното обръщение, за разработки на монетарната теория, както и за демонстриране сложността на политиката за икономическата стабилизация

Милтън Фридман

(1912-2006)
Чикагски университет - САЩ
1977 г. За оригинален принос в теорията за международната търговия и теорията за движението на международния капитал

Бертил Улин

(1899-1978)
Училище по икономика - Стокхолм, Швеция

Джеймс Мийд

(1907-1995)
Университет Кембридж - Великобритания
1978 г. За пионерни изследвания върху процеса за вземане на решения в икономическите организации

Хербърт Саймън

(1916-2001)
Университет Карнеги Мелън - САЩ
1979 г. За пионерни изследвания в икономическото развитие, особено по отношение проблемите на развиващите се страни

Теодор Шулц

(1902-1998)
Чикагски университет - САЩ

Артър Луис

(1915-1991)
Университет Принстън - САЩ
(награда за Великобритания)
1980 г. За създаване на икономически модели и тяхното използване при анализа на икономическите колебания и икономическата политика

Лорънс Клайн

(1920)
Пенсилвански университет - САЩ
(награда за САЩ)
1981 г. За анализ върху състоянието на финансовите пазари и техните връзки с решенията в областта на разходите, заетостта, производството и цените

Джеймс Тобин

(1918-2002)
Университет Йеил - САЩ
(награда за САЩ)
1982 г. За новаторски изследвания на индустриалните структури, функционирането на пазарите, причините и последиците от държавното регулиране

Джордж Стиглър

(1911-1991)
Чикагски университет - САЩ
(награда за САЩ)
1983 г. За принос в теорията на общото равновесие и условията, при които общото равновесие съществува в абстрактната икономика

Жерар Дебрьо

(1921-2004)
Университет Бъркли - Калифорния, САЩ
(награда за САЩ)
1984 г. За съществен принос в разработката на системите за национални сметки и за значително усъвършенствуване основите на емпиричния икономически анализ

Ричард Стоун

(1913-1991)
Университет Кембридж - Великобритания
(награда за Великобритания)
1985 г. За пионерен анализ на проблемите при спестяванията и финансовите пазари

Франко Модиляни

(1918-2003)
Масачузетски технологичен университет - Кембридж, САЩ
(награда за САЩ)
1986 г. За развитие на договорните и конституционните основи на икономическата теория и вземането на политически решения

Джеймс Бюканън

(1919)
Център за изучаване на обществените тенденции - Феърфакс, САЩ
(награда за САЩ)
1987 г. За принос в теорията на икономическия растеж

Робърт Солоу

(1924)
Масачузетски технологичен университет - Кембридж, САЩ
(награда за САЩ)
1988 г. За фундаментални изследвания в областта на пазарната теория и ефективността на изследване на ресурсите

Морис Але

(1911-2010)
Национално висше училище по минно дело - Париж, Франция
1989 г. За изясняване основите на теорията на вероятностите в иконометрията и анализ на едновременните икономически структури, както и за създаване на обща концептуална система за формулиране и решаване на иконометрични проблеми

Трюгве Хавелмо

(1911-1999)
Университета в Осло - Норвегия
1990 г. За теория на оптималните инвестиции на капитали от лица и фирми в обстановката несигурност, наречена Теория на избора на портфейл

Хари Марковиц

(1927)
Сити университет - Ню Йорк, САЩ
За принос в теорията за финансите на корпорациите и най-вече за теорията за зависимостта между структурата на активите на корпорациите, политиката им на дивиденти и пазарната им стойност

Мъртън Милър

(1923-2000)
Чикагски университет - САЩ
За теория за оценка и ценообразуване на финансовите авоари

Уилям Шарп

(1934)
Университет Станфорд - САЩ
1991 г. За откритие и изясняване значението на трансакционните разходи и присъщите права на институционалната структура и функционирането на икономиката

Роналд Коус

(1910)
Чикагски университет - САЩ
(награда за Великобритания)
1992 г. За опита да се обяснят някои страни от поведението на човека с икономическата теория

Гари Бекер

(1930)
Чикагски университет - САЩ
(награда за САЩ)
1993 г. За изследователската работа по въпросите на икономическата и институционалната реформа

Робърт Фогел

(1926)
Чикагски университет - САЩ
(награда за САЩ)

Дъглас Норт

(1920)
Университет Сейнт Луис - Вашингтон, САЩ
(награда за САЩ)
1994 г. За принос към икономическата теория и в частност към теорията за игрите

Джон Харсани

(1920-2000)
Университет Бъркли - Калифорния, САЩ
(награда за САЩ)

Джон Неш

(1928)
Университет Принстън - САЩ
(награда за САЩ)

Райнхард Зелтен

(1930)
Рейнски Университет “Фридрих Вилхелм” - Бон, Германия
(награда за Федерална република Германия)
1995 г. За изследване: Как рационалните предвиждания променят макроикономическия анализ

Робърт Лукас (младши)

(1937)
Чикагски университет - САЩ
(награда за САЩ)
1996 г. За разработки на тема: Сделки и по-специално търгове, за които липсва пълна финансова информация, както и за принос за по-задълбочено разбиране на различни икономически дейности - от застрахователни и кредитни операции до данъчни системи - в условията на конкуренция

Джеймс Мирлийз

(1936)
Университет Кембридж - Великобритания
(награда за Великобритания)

Джеймс Мирлийз

(1936)
Университет Кембридж - Великобритания
(награда за Великобритания)
1995 г. За изследване: Как рационалните предвиждания променят макроикономическия анализ

Уилям Викри

(1914-1996)
Университет Колумбия - Ню Йорк, САЩ
(Награда за САЩ)
1997 г. За създаването на нов метод за оценка на производните финансови инструменти

Робърт Мъртън

(1944)
Университет Харвард, Кембридж, САЩ
(Награда за САЩ)

Майрън Шоулс

(1941)
Дългосрочно управление на капитали - Гринуич, САЩ
(награда за САЩ)
1998 г. За принос в икономиката на социалната област, спомогнал да бъдат анализирани икономическите механизми в основата на глада и нищетата

Амартия Сен

(1933)
Тринити Колидж - Кембридж, Великобритания
(награда за Индия)
1999 г. За анализ на паричната и фискалната политика при различни системи на обменни курсове и за теорията за оптималните парични пространства

Робърт Мъндел

(1932)
Университет Колумбия - Ню Йорк, САЩ
(награда за Канада)
2000 г. За развитие на теорията и методите за статистически анализ в поведението на индивидите и домакинствата

Джеймс Хекмън

(1944)
Чикагски университет - САЩ
(награда за САЩ)

Даниъл Макфаден

(1937)
Университет Бъркли - Калифорния, САЩ
(награда за САЩ)
2001 г. За анализ на пазарите с асиметрична информация

Джордж Акелдорф

(1940)
Университет Бъркли - Калифорния, САЩ

Майкъл Спенс

(1943)
Университет Станфорд - САЩ
(награда за САЩ)

Джоузеф Стиглиц

(1943)
Университет Колумбия - Ню Йорк, САЩ
(награда за САЩ)
2002 г. За използването на психологически изследвания и лабораторни експерименти в икономическия анализ

Даниел Канеман

(1934)
Университет Принстън - САЩ
(наградата за САЩ и Израел)
За въвеждане на лабораторните експерименти като средство на емпиричния икономически анализ, особено в изучаването на алтернативните пазарни механизми

Върнън Смит

(1927)
Университет “Джордж Мейсън” - Феърфакс, САЩ
(награда за САЩ)
2003 г. За създадените нови статистически методи за работа с две ключови характеристики на много икономически времеви редове: времевата неустойчивост и неинертността

Робърт Енгъл

(1942)
Нюйоркски университет - САЩ
(награда за САЩ)

Клайв Грейнджър

(1934)
Калифорнийски университет - Сан Диего, САЩ
(награда за Великобритания)
2004 г. За научен труд, според който бизнес циклите се определят от фактори като промените в икономическата политика и технологиите

Фин Кидланд

(1943)
Университет Карнеги Мелън, САЩ и Калифорнийски университет, Санта Барбара, САЩ
(награда за Норвегия)

Едуард Прескът

(1940)
Аризонски държавен университет - Темпе, САЩ; Банка на федералния резерв - Минеаполис, САЩ
(награда за САЩ)
2005 г. За теорията на интерактивното решение, която разширява теорията на игрите

Роберт Ауман

(1930 г.)
Център за рационализации, Еврейски университет - Йерусалим, Израел
(награда за Израел и САЩ)

Томас Шелинг

(1921)
Департамент по икономика и училище по обществени науки към Университета Мериленд, Колидж парк - САЩ
(наградата за САЩ)
2006 г. За изследвания на времевите зависимости в макроикономическата политика

Едмънд Фелпс

(1933)
Доктор по икономика на университета Йейл, преподавател в Колумбийския университет, САЩ.
2007 г. За създаване основите на теорията за оптималните механизми

Леонид Хървиц

(1917)
Университет на Минесота, Минеаполис - САЩ

Ерик Маскин

(1950)
Институт за авангардни науки в Принстън, Ню Джърси

Роджър Майерсън

(1951)
Чикагски университет
(награда за САЩ)
2008 г. За анализ на търговските модели и местоположението на икономическата активност

Пол Кругман

(1953)
Университет “Принстън” - САЩ
2009 г. За изследвания в областта на икономическото управление

Елинор Остром

(1933)
Университет на Индиана в Блумингтън - САЩ

Оливър Уилямсън

(1932)
Калифорнийски университет в Бъркли - САЩ
2010 г. За метод за анализиране на пазарите относно трудностите да се хармонизират търсенето и предлагането, особено на работни места

Питър Даймънд

(1940)
Масачузетски технологичен институт - САЩ

Дейл Мортенсен

(1939)
Северозападен университет - Евенстън, САЩ

Кристофър Писаридис

(1948)
Лондонско училище по икономика и политически науки - Великобритания
2011 г. За изследвания върху причинно-следствената връзка между икономиката и политически инструменти като лихвените проценти и държавните разходи

Томас Сарджънт

(1943)
Университет в Ню Йорк - САЩ

Кристофър Симс

(1942)
Принстънски университет - САЩ
2012 г. За теорията за стабилните преразпределения и практиката на пазарното устройство
386af_1015-alvin-roth-harvard-university_280.jpg

Алвин Рот

(1951)
Харвардски университет - Бостън, САЩ 

386af_121015-Nobel-winner-Lloyd-Shapley.jpg

Лойд Шапли

(1923)
Калифорнийски университет - Лос Анджелис, САЩ

2013 г. За емпирични анализи на движението на цените на активите

12e49_fama.jpg

Юджийн Фама

(1939 г.)
Чикагски университет - САЩ

Ларс Питър Хансен

(1952 г.)
Чикагски университет - САЩ

Робърт Джей Шилер

(1946 г.)
Университет Йейл - САЩ

2014 г. За анализа на силата на пазара и регулацията

Жан Тирол

(1953)
Университет в Тулуза - Франция 

2015 г. За анализ на потреблението, бедността и благосъстоянието

Ангъс Дийтън

(1946)
Университет Принстън 

2016 г. За принос в развитието на договорната теория

cc69c_oliverhart.jpg

Оливър Харт

(1948)
Харвардски университет 

cc69c_bengt.jpg

Бенгт Холмстрьом

(1949)
Масачузетски технологичен институт - САЩ 

2017 г. За принос към поведенческата икономика

cc69c_oliverhart.jpg

Ричард Талър

(1945)
Чикагски университет - САЩ

2018 г. За интегрирането на климатичните промени и техноиновациите в макроикономическия анализ

cc69c_oliverhart.jpg

Уилям Д. Нордхаус

(1941)

Йейлски университет - САЩ

Пол М. Ромър  

 (1955)
 Станфордски университет - САЩ

2019 г. За експериментален подход за намаляване на глобалната бедност




Абиджит Банерджи

(1961)

Масачузетски технологичен институт - САЩ

Естер Дюфло

(1972)

Масачузетски технологичен институт - САЩ

Майкъл Креймър

(1964)

Харвардски университет

Национален конкурс за написване на есе на чужд език в областта на международните икономически отношения

$
0
0

На първенците в Национален конкурс за написване на есе на чужд език в областта на международните икономически отношения, завършващи средно образование през учебната 2019/2020 година, се признава оценка отличен 6.00 за резултати от конкурсни изпити в УНСС (включително и по чужд език) за поднаправление "Икономика с чуждоезиково обучение" (за специалност "Международни икономически отношения"), когато есето е написано на английски, немски, френски, испански или руски език или за поднаправление "Икономика с преподаване на английски език" (за специалност "Международни икономически отношения с преподаване на английски език"), когато есето е написано на английски език.


Докторантура на самостоятелна подготовка

$
0
0

 

УСЛОВИЯ ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ И РЕД ЗА ЗАЧИСЛЯВАНЕ НА БЪЛГАРСКИ ГРАЖДАНИ И ГРАЖДАНИ НА ДЪРЖАВИ – ЧЛЕНКИ НА ЕС, ЕИП ИЛИ КОНФЕДЕРАЦИЯ ШВЕЙЦАРИЯ, В ДОКТОРАНТУРА НА САМОСТОЯТЕЛНА ПОДГОТОВКА

 

Български и чуждестранни граждани (от държави, членки на ЕС, ЕИП или Конфедерация Швейцария) могат да кандидатстват за обучение в докторантура на самостоятелна подготовка срещу заплащане с разработен проект на дисертационен труд (без полагане на конкурсни изпити), при условие че притежават завършена образователно-квалификационна степен „магистър”.

Кандидатите за докторанти в самостоятелна форма на подготовка подават в сектор „Докторантури” следните документи:

1. молба до ректора по образец;

2. автобиография;

3. копие от документа за висше образование − магистърска степен;

4.решение на Академичния съвет на УНСС или удостоверение от МОН за при­зната магистърска степен, ако дипломата е издадена от чуждестранно висше училище;

5. проект на дисертационен труд, представен в два екземпляра на хартиен и един на елек­тронен носител;

6. списък на публикации, на патенти и други документи (ако има такива), които пред­ставят интересите на кандидата и постиженията му в кандидатстваната за обучение научна област.

Кандидат-докторантите могат да депозират горепосочените документи през цялата календарна година.

Катедрата, към която е насочен проектът на дисертационен труд, провежда заседание за обсъждането му. За обсъждането се подготвят две писмени становища от определени от катедрата хабилитирани лица или лица с образователна и научна степен „доктор”, заемащи академична длъжност в УНСС.

Катедреният съвет преценява:

1.  актуалността и значимостта на изследвания проблем;

2.  качествата на разработката;

3.  възможността за окончателното разработване на дисертационния труд;

4.  възможността за компетентно научно ръководство.

Положителното решение на катедрата включва:

1.  предложение за зачисляване в докторантура;

2.  работна формулировка на темата на дисертационния труд, професионално направление, научна специалност и форма на докторантурата;

3.  предложение за научен ръководител, който е хабилитирано лице;

4.  предложение за индивидуален учебен план.

При отрицателно становище катедреният съвет може да вземе решение за:

1. повторно разглеждане на проекта на дисертационен труд след отразяване на направените при обсъждането бележки и препоръки;

2. мотивиран окончателен отказ без възможност за друго обсъждане.

Предложението накатедрения съвет се внася във Факултетния съвет за вземане на окончателно решение.

Въз основа на положително решение на Факултетния съвет ректорът издава заповед за зачисляване на докторанта.

При отказ на Факултетния съвет за зачисляване в докторантура той може да вземе решение за:

1. препоръчване на катедрата да разгледа повторно проекта на дисертационен труд след отразяване на направените при обсъждането бележки и препоръки;

2. окончателен отказ, без възможност за друго обсъждане.

Срокът на обучение в докторантура на самостоятелна подготовка е 3 години. Този срок може да бъде съкратен, при условие че, докторантът е изпълнил всички ангажименти по индивидуалния си учебен план и е представил окончателно завършен дисертационен труд за защита.

Годишната такса за обучение в докторантура на самостоятелна подготовка за български граждани и чужди граждани от страни членки на ЕС, ЕИП или Конфедерация Швейцария е 2 хиляди лева.

Чуждестранни граждани (от държави, членки на ЕС, ЕИП или Конфедерация Швейцария) могат да кандидатстват в редовна и задочна форма на докторантура по реда и при условията за българските граждани.

 

Молба

Годишен финансов отчет на УНСС и поделения за 2017 г.

$
0
0

Бюджет

$
0
0
Постановление № 344 на Министерския съвет от 22.12.2018 г.
за изпълнението на държавния бюджет на Република България за 2019 г.

 

Трансфер от бюджета Министерството на образованието и науката за
Университета за национално и световно стопанство - София, за
2019 г.
(съгласно чл. 91 от Закона за висшето образование)
Показатели
СУМА
(в левове)
СУБСИДИЯ - ОБЩО (I+II+III+IV)
24 657 500
I. СРЕДСТВА ЗА ИЗДРЪЖКА НА ОБУЧЕНИЕТО (1х2)
18 910 913
1. Средноприравнен брoй учащи
16 177
2. Среднопретеглен норматив (лв.)
1 169
II. СРЕДСТВА ЗА ПРИСЪЩАТА НА ВИСШЕТО УЧИЛИЩЕ НАУЧНА ИЛИ ХУДОЖЕСТВЕНО-ТВОРЧЕСКА ДЕЙНОСТ И ЗА ИЗДАВАНЕ НА УЧЕБНИЦИ И НАУЧНИ ТРУДОВЕ
359 318
III. СРЕДСТВА ЗА СОЦИАЛНО-БИТОВИ РАЗХОДИ НА СТУДЕНТИТЕ И ДОКТОРАНТИТЕ (1+2)
5 089 413
1. Стипендии
3 390 213
2. Студентски столове и общежития
1 699 200
IV. СРЕДСТВА ЗА КАПИТАЛОВИ РАЗХОДИ
297 856

 

Бюджет за 2019 г.

Бюджет за 2018 г.


 

Изпълнение на ПМС №136/29.06.2012 г.

 

Отчети за касовото изпълнение на бюджета и средствата от ЕС на УНСС и поделения

 

Годишен финансов отчет на УНСС и поделения за 2018 г.

 

Европейска олимпиада по статистика

$
0
0

Европейската олимпиада по статистика (ЕОС) се организирана ежегодно от Националния статистически институт (НСИ) под егидата на Европейската комисия, DG-EUROSTAT. На първенците в националния кръг на Европейска олимпиада по статистика, завършващи средно образование през учебната 2019/2020 г., се признава оценка отличен 6.00 за резултат от конкурсен изпит в УНСС за поднаправление „Приложна информатика, комуникации и иконометрия“ , специалност „Статистика и иконометрия“. УНСС издава поименен сертификат за всеки ученик от такъв отбор. Учениците от XII клас, завършващи средно образование през учебната 2019/ 2020 г., могат да използват своя сертификат за издържан конкурсен изпит при кандидатстване в УНСС за учебната 2020/2021 г.

Основни цели:

1)Засилване мотивацията на учениците от средните училища в страната за извънкласна работа, фокусирана върху ролята на статистическата информация за обществото, както и за държавното и стопанското управление – стимулиране на нагласите за самостоятелно учене в състезателни условия.

2)Предоставяне на ясен стимул за творческа изява на българските ученици в една значима общовропейска състезателна инициатива, в която по категоричен начин се демонстрират актуални познания и практически умения в областта на статистиката.

3)Осигуряване на плавен преход от средното към висшето училище за учениците, показали безспорни постижения в тази целева област на кандидат-студентски прием в УНСС.

Организация на състезанието

Европейската олимпиада по статистика се организира от НСИ. За повече информация посетете официалния уебсайт: https://www.nsi.bg/esc-2020/

Определяне на първенците от ЕОС

Признаването на отличната оценка зависи от постигнатия краен резултат от учениците в даден отбор, участвал в ЕОС. Съгласно споразумение между НСИ и УНСС резултатите на всички отбори се предоставят от НСИ на Комисия, назначена от Ректора на УНСС. Комисията изготвя окончателен протокол за резултатите на участниците, въз основа на който УНСС издава поименни сертификати за признатата оценка. Списъкът с учениците, на които са издадени сертификати, се обявява на сайта на УНСС в срок до 2 седмици след приключване на Националния кръг на състезанието и обявяването на крайните резултати.

Национален конкурс за есе на социално-икономическа тема

Viewing all 1857 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>